بله برون مراسمی است که معمولا بعد از خواستگاری و زمانی که عروس خانم جواب بله را می‌دهد، برگزار می‌شود. این مراسم مفصل‌تر و پر سر و صداتر از خواستگاری است

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.

بله برون اصول اولیه‌ خودش را دارد و آینده تمام مراسم های آینده و قول و قرارها در آن مشخص می‌ شود.

بله برون، چه کسانی دعوت هستند؟

برای بله برون بهتر است اقوام درجه یک تان را دعوت کنید البته بدون بچه‌ها. حضور بچه ها در مراسمی که قرار است در آن شیربها، مهریه و تاریخ عقد و عروسی مشخص شود خیلی مناسب نیست و ممکن است باعث بروز مشکلات زیادی شود. عمه‌ها، خاله‌ها، دایی‌ها، عموها، پدر بزرگ و مادربزرگ‌ها، برادر و خواهر ها با همسران‌شان جز مهمان‌های اصلی هستند. لزومی ندارد در این مراسم دخترخاله و پسرخاله‌ها را دعوت کنید.

گل و شیرینی و نشانِ بله برون

برای بله برون خانواده داماد باید گل، شیرینی، پارچه چادری و انگشتری به عنوان «نشان» بخرند. البته تعداد زیادی از خانواده ها که قصد عروسی گرفتن دارند وسایلی مانند مانتو، پیراهن، روسری و کیف هم برای عروس شان به عنوان هدیه می‌برند که البته جزو رسوم اصلی نیست. اگر عروس خانم با میزان مهریه، شیربهایی که با توافق طرفین مطرح می‌شود موافق باشد، جواب بله را می‌دهد و در این زمان است که می‌توانید جعبه‌ شیرینی که آقا داماد و خانواده اش آورده اند را باز کنید و بچرخانید. بعد مادر داماد می تواند انگشتر نشان را دست عروس خانم کند و پارچه‌ چادری که برای او آورده اند را روی سرش بیندازد.

تقسیم وظایف و تاریخِ بله برون

در مراسم بله برون معمولا خانواده ها با هم درباره تاریخ عقد و عروسی گپ می زنند و اگر قرار باشد برای عقد، حنابندان، پاتختی و نامزدی هم مراسم بگیرند همان شب صحبت اش را می کنند و به توافق می رسند که هر کدام از مراسم ها باید توسط کدام خانواده گرفته شود. در مراسم بله برون خرید قسمتی از وسایل اولیه‌ زندگی مشترک مثل خانه مانند لوستر، تجهیزات صوتی و یک تخته فرش به عهده داماد گذاشته می‌شود. البته این ها معمولا در شهرهای مختلف متفاوت است. در بعضی از شهرها همه‌ وسایل خانه را آقایان می خرند. در این مورد در شب بله برون طبق رسم و رسومی که دارید صحبت کنید.

دفترچه بله بران

مدتی است دفترچه های زیبایی به بازار آمده اند که اسم شان دفترچه بله برون است. زمانی که در مراسم بله برون صحبت‌هایتان را درباره عقد و عروسی انجام دادید و تقسیم وظایف کردید، بهتر است همه آن ها را مکتوب داخل دفترچه بله برون بنویسید و از بزرگترهایی که در مراسم هستند بخواهید تا پای آن امضا کنند. مکتوب کردن این قول ها کار اصولی و درستی است که بهتر است در شب بله برون حتما آن را انجام بدهید تا بعدا کسی فراموش نکند که در این شب چه قول و قرارهایی رد و بدل شده است.

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.