اگر می‌خواهید نگین حلقه ازدواجتان الماس باشد، باید دقت کنید که کلاه سرتان نرود. حلقه نامزدی میتواند یک الماس درخشان و زیبا باشد فقط باید دقت کنید.

همین حالا از بهترین آتلیه های عروس تهران درخواست قیمت کن.

نگین‌های الماس‌ها در سایزها، برش‌های متنوع و با وزن‌های مختلف در بازار طلا و جواهر وجود دارد اما شما کدامیک را می‌پسندید؟ اصلا می‌دانید در انتخاب نگین الماس باید به چه نکاتی دقت کنید؟ از انواع برش‌های این سنگ های قیمتی سررشته دارید؟

شفافیت

موسسه جواهر شناسی آمریکا با طبقه‌بندی یازده‌گانه خود، درجه‌بندی شفافیت الماس‌ها را آسانتر کرده است. شفافیت الماس به زبان جواهرسازها بستگی به این دارد که آیا خدشه یا ترکی روی سنگ دیده می‌شود یا نه. گاهی این خدشه‌ها یا حتی سوراخ‌های ریز به صورت نقاط تیره‌تر، ترک‌های بسیار ریز یا لکه‌هایی روی سطح نگین نمایان می‌شوند. شفافیت الماس با توجه به وجود این تیرگی‌ها و خراش‌ها درجه‌بندی می‌شود: بدون خراش (FL)، بدون عیب و نقص از داخل (IF)، دارای خدشه خیلی خیلی کم (VVS1 و VVS2)، دارای خدشه خیلی کم ( VS1و VS2)، دارای خدشه کم (SI1 وSI2 ) و دارای عیب و نقص (I1، I2 و I3 ).

نگاهی دقیقتر

از آنجایی‌که بیشتر عیب و نقص‌های الماس‌ها خیلی ریز میکروسکوپی هستند، قیمتشان خیلی بیشتر از ظاهر نگین اهمیت دارید؟ می‌پرسید چطور؟ شاید بد نباشد بدانید که به عنوان مثال یک الماس FL و یک سنگ VS2 به چشم غیرمسلح کاملا یکسان به نظر می‌رسند اما قیمت‌شان زمین تا آسمان متفاوت است. عموما الماس‌هایی که بر اساس درجه‌بندی شفافیت در رده VVS و SI قرار می‌گیرند، بیشتر مورد توجه عروس‌خانم‌ها هستن. علاوه بر این بهتر است اصلا سراغ الماس‌هایی که در دسته I قرار می‌گیرند، نروید. در ضمن به خاطر داشته باشید که تعداد بسیار کمی از جواهرفروشی‌ها هستند که الماسهای FL و IF را معامله می کنند پس مراقب باشید که سرتان کلاه نرود.

برش الماس

دوست دارید درخشش حلقه ازدواج الماس‌نشانتان را بیشتر کنید؟ کافیست موقع خرید به برش آن دقت کنید. آنچه که موقع انتخاب یک سنگ قیمتی همچون الماس اهمیت دارد، نه شکل ظاهری آن بلکه میزان نوری است که منعکس می‌کند. در واقع، یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای انتخاب الماس همین مساله انعکاس نور است. اگر الماسی درست و حرفه‌ای برش خورده باشد، بیشترین درخشش را پیدا می‌کند و اگر خوب برش نخورده باشد فاقد هرگونه زرق و برق و درخشندگی خواهد بود.

اشکال مختلف الماس 

تقریبا 80 درصد سنگ‌های الماس در دنیا به شکل دایره هستند. چرا؟ دلیل این محبوبیت بسیار ساده است: الماس‌های دایره‌ای بهترین برش و درنتیجه بیشترین درخشش را دارند. علاوه بر این قیمت‌شان هم نسبت به سایر برش‌ها مناسبتر است. موقع خرید حلقه ازدواجتان این نکته را هم به خاطر داشته باشید که بهتر است سنگی کوچکتر با کیفیت برش بهتر را بخرید تا اینکه به دنبال سنگ‌های بزرگتر با کیفیت پایین‌تر باشید.

منظور جواهرسازها از «قیراط» چیست؟

واحد قیرات به وزن الماس برمی‌گردد نه به سایز آن. بنابراین اینکه یک سنگ چقدر بزرگ است، معیار خوبی برای سنجش وزن آن محسوب نمی‌شود. پس اگر سایز برای شما اهمیت دارد و دلتان می‌خواهد نگین درشتی روی حلقه ازدواجتان بدرخشد و چشم‌ها را خیره کند، اما در عین حال بودجه‌تان هم محدود است، شاید بد نباشد یک نگین الماس با قیرات کمتر اما سایز بزرگتر انتخاب کنید.

رنگ الماس

درست است که برش سنگ به عنوان مهم‌ترین ویژگی الماس شناخته می‌شود، اما رنگ آن هم کم‌اهمیت نیست. بنابر دستورالعمل‌های انستیتو جواهرشناسی آمریکا الماس‌های بدون رنگ که به الماس سفید هم مشهور هستند از نظر رنگ در مقیاس D تا Z قرار می گیرند. آنهایی که درجه D می‌گیرند کاملا صاف و شفاف هستند (اغلب هم خیلی نادرند) در حالیکه الماس‌هایی که در انتهای این مقیاس قرار دارند و درجه Z می‌گیرند، کدرتر بوده و خراش‌های قابل‌مشاهده دارند. به همین دلیل به الماس درجه Z «تجملی» یا «زینتی» هم گفته می‌شود. از آنجاییکه الماسهای درجه D خیلی نادر و همچنین گران هستند اکثر عروس خانم‌ها سنگ‌هایی با مقیاس G تا J را انتخاب می‌کنند که هم ارزش بالایی دارند و هم قیمتشان مناسب‌تر است.

وضعیت ظاهر

دوستان شما ممکن است با دیدن اندازه، رنگ، شکل و درخشش الماس روی حلقه ازدواجتان حسابی سروصدا راه بیاندازند، اما هیچ چیزی مانند وضعیت ظاهر الماس و رکابی که روی آن سوار می‌شود، به زیبایی نگین کمک نمی‌کند. اگر دوست دارید بزرگی الماستان را نشان دهید بهتر است از یک پایه کلاسیک 4 تا 6 چنگکی استفاده کنید تا همه توجه‌ها به سمت الماس شما جلب شود.

سبک خودتان را پیدا کنید

شما می‌توانید با بهره گیری درست از مدل خوشه‌ای و قراردادن یک الماس بزرگ در وسط و پوشاندن آن با الماس‌های کوچک به درخشندگی حلقه ازدوجتان کمک کنید. اگر هم دنبال سبکی مدرن می‌گردید بد نیست سراغ طرحهای جیپسی یا گود بروید. سبک آرت دکو نیز مناسب عروس‌خانم‌هایی است که از مدل‌های سنتی بیشتر خوششان می‌آید.

اگر بخواهید الماس بخرید برای حلقه نامزدیتان،چطور اصل و تقلبی اش را تشخیص میدهید؟

همین حالا از بهترین آتلیه های عروس تهران درخواست قیمت کن.