بارداری برای بسیاری از زنان جوان ، آنقدر مساله مهمی است که میتواند موجب استرس و تغییر رفتارها در زندگییشان شود. با علایم ناباروری آشنا و با آرامش مادرشوید

آیا واقعا نابارور هستید؟
اگر بارها برای بارداری اقدام کرده اما نتیجه ای نگرفته اید، لزوما به معنای ناباروری تان نیست. متخصصان معتقدند گاهی برخی افراد تصور می کنند نابارور هستند در حالی که واقعا این طور نیست. باردار شدن به فرصت بیشتری نیاز دارد. متخصصان بر این عقیده هستند که برخی زوج ها با گذشت زمان و البته کاهش استرس صاحب فرزند خواهند شد.ناباروری یا کاهش قدرت باروری به دلایل مختلفی بروز می کند بنابراین درمان و روش های متفاوتی را هم به خود اختصاص می دهند. اگر نابارور هستید بهتر است قبل از هر چیر علت آن را پیدا کنید تا بتوانید بهترین و موفق ترین راه را برای حل این مشکل بیابید.

همه نکاتی که باروری زنان را افزایش می دهد

زیاد چاق و لاغر نشوید
مصرف مواد غذایی ناسالم به عنوان یکی از عوامل موثر بر ناباروری شناخته می شود. وزن بیش از اندازه کم یا بیش از اندازه زیاد می تواند چرخه تولید مثل شما را با مشکل مواجه کند. باید بدانید همین مسئله باعث می شود تنها به صورت مقطعی تخمک گذاری کنید یا اصلا تخمک گذاری نکنید. لازم است بدانید که تخمدان ها و سلول های چربی سطح هورمون استروژن را کنترل می کنند. هورمون استروژن هم بر روند تخمک گذاری اثر می گذارد. "ماریا بیاسوچی ویانا" متخصص تغذیه و مشاور ناباروری در این باره می گوید؛ «اگر بیش از حد لاغر باشید، ممکن است به اندازه کافی استروژن تولید نکنید و اگر اضافه وزن داشته و چاق باشید ممکن است بیش از حد نیاز استروژن تولید کنید» به گفته او اولین قدم برای یک بارداری سالم داشتن وزن عادی است تا چرخه تولید مثل در وضعیت تعادل باشد.

روند تخمک گذاری را تقویت کنید
اگر مشکل وزن ندارید اما نابارور هستید بهتر است عادات غذایی خود را تغییر دهید. یافته های به دست آمده نشان می دهند زنانی که غذاهای حاوی چربی های ترانس، پروتئین های حیوانی و کربوهیدرات می خورند، در مقایسه با سایر زنان بیشتر دچار اختلالات تخمک گذاری می شوند. اکثر این موارد با تنظیم یک رژیم غذایی سالم و تغییر شیوه زندگی قابل پیشگیری هستند.

همه نکاتی که باروری زنان را افزایش می دهد
تغییر منابع پروتئینی
به جای پروتئین های حیوانی مثل گوشت گاو و گوشت خوک یا گوشت مرغ از منابع حاوی پروتئین های گیاهی مانند لوبیا و غلات پخته شده استفاده کنید.
مایعات زیاد بنوشید
اگر به اندازه کافی آب ننوشید ترشحات جداره رحم (ترشحاتی که به اسپرم کمک می کنند تخمک هدف را پیدا کند) سست و غلیظ خواهند شد. آن قدر آن بنوشید که ادرارتان به رنگ زرد روشن دربیاید.
تا می توانید ویتامین بخورید
زنانی که به طور منظم مکمل های آهن و مولتی ویتامین های حاوی فولیک اسید مصرف می کنند کمتر دچار ناباروری ناشی از اختلالات تخمک گذاری می شوند.
دور این غذاها را خط بکشید
سوشی و ماهی خام نخورید. به علاوه از خوردن ماهی های حاوی جیوه خودداری کنید. شمشیر ماهی و کوسه از این ماهی ها هستند که نباید آن ها را مصرف کنید.