می ترسم دختری ام را از دست بدهم

پرسش: 23 سالمه و تیرماه عقد کردم. تو رابطه زناشویی خوشبختانه من و شوهرم هر دو گرمیم و از رابطه زناشوییمون راضی هستیم. ولی یه مشکلی که هست اینه که من می‌ترسم دختری مو از دست بدم. چندین بار سعی کردیم ولی نشد و تصمیم گرفتیم بذاریم واسه بعد از عروسی. الان این موضوع دغدغه فکریم شده و فکر می‌کنم نمی‌تونم اون موقع هم این کارو کنم. از این می‌ترسم که خیلی درد و خونریزی داشته باشم یا اصلاً خونریزی نداشته باشم. چون چندسال پیش رو موتور زیاد سوار می‌شدم و چون پاهامو باز می‌کردم دچار درد می‌ شدم و یه بارم یه لکه خون دیدم. از اون موقع این ترس تو وجودم هست که نکنه پردم پاره شده باشه. واسه ترس از شنیدن این حرف، دکتر هم جرات نمی‌کنم برم. لطفا راهنماییم کنید.
پاسخ

پاسخ: تشخیص احتمالی شما واژینیسموس است. واژینیسموس یعنی انقباض و حساسیت عضلات واژن که باعث می شود دخول امکان پذیر نباشد یا دردناک شود. منشا این مشکل یک جور فوبیا (ترس غیر عادی) از دخول است که ریشه دارد در سال های کودکی.

عضلات واژن، از دسته عضلات غیر ارادی بدن ما هستند. مثل عضله قلب. ما با اراده خودمان نمی توانیم آنها را شل و سف کنیم. مثل قلبمان که نمی توانیم بهش بگوییم بتپد یا نتپد. قلب ما دارد کار خودش را می کند. عضلات غیر ارادی، تحت مدیریت سیستم خودکار (اتونوم) اعصاب ما هستند. همان سیستمی که تشکیل شده از دو بخش سمپاتیک و پاراسمپاتیک؛ اگر این اسم ها را شنیده باشید.

اما چه می شود که سیستم اعصاب خودکار ما به عضلات واژن دستور می دهد در را ببندند و هیچ چیز را داخل راه ندهند؟
خب اولین فرضیه می تواند این باشد که خود اعصاب درست کار نکنند. مثلا در بیماری ای مثل ام اس، ممکن است آسیب به اعصاب وارد شود. اما این، دلیل خیلی خیلی نادری می تواند باشد.

اما همان طور که گفتیم شایع ترین علت، مربوط به ذهن هستند. مثلا دختری که سالهای سال، نسبت به رابطه زناشویی، در لایه های ناخودآگاه ذهنش احساس گناه داشته؛ یا تجربه دردناکی در کودکی داشته؛ یا در جریان تجربه های دردناک دیگران قرار گرفته؛ یا به هر علتی تصوری دلپذیر از این رابطه در ذهنش شکل نگرفته، مستعد واژینیسموس است.

نکته جالب این است که خیلی از خانم های گرفتار این مساله، اصلا نمی پذیرند که نسبت به روابط زناشویی ترس دارند. راست هم می گویند. چون این ترس، در ناخودآگاه آنهاست.

برای درمان باید مراجعه کنید و با یک سری تمرین های فردی و زوجی ظرف چند هفته مشکل حل می شود.

توی این شرایط مالی و هزینه های بالا، دوست داری رایگان، برای مشکلات پوست و مو مشاوره بگیری، خصوصا اگر مشکل جوش داری!

لطفا کمی صبر کنید...