وقتی مهریه ملک تعیین میشود

پرسش: پسری قصد ازدواج دارد.خانواده دختر شرطی گذاشته اند مبنی بر اینکه یک واحد آپارتمان به عنوان مهریه تعیین شود.سوالم این است که آیا میتوان طوری سند را تنظیم کرد که واحد در همان ابتدا به نام دختر نشود. مثلا طوری باشد که بعد از ازدواج اگر زوجین قصد متارکه داشتند، زن بتواند واحد را به مالکیت خود درآورد(در واقع مثل سکه.یعنی هروقت که مهریه را از زوج مطالبه کرد).در صورتی که این امکان وجود ندارد، راههای جلوگیری از کلاهبرداری چیست؟
پاسخ

پاسخ: در پاسخ به سوال طرح شده، توجه به دو نکته ضروری است:
1. ضرورتی ندارد که در همین ابتدای ازدواج، یک واحد آپارتمان به نام دختر شود بلکه خرید آپارتمان میتواند به صورت یک تعهد در آینده باشد. برای مثال آقا ضمن عقد نکاح متعهد شود که تا پایان سال چندم( پنجم، دهم، بیستم، هرچقدر) زندگی مشترک یک واحد آپارتمان به مساحت مشخصی، با اوصاف مشخصی( تکواحدی، نوساز، پنت هاوس و غیره) در منطقه مشخصی خریداری و بابت مهریه به نام همسر خود انتقال دهد. به این تعهد میگویند، شرط فعل و چون در ضمن عقد نکاح هم می آید از تضمین خوبی برای زن برخوردار است.
2. اگر خانواده دختر اصرار بر انتقال قطعی آپارتمان در هنگام عقد دارند، آقا می تواند در ضمن بیع نامه انتقال آپارتمان، یک شرط فاسخ قرار دهد به این مضمون، در صورتیکه زوجه تا پیش از پایان سال دهم زندگی مشترک به تشخیص دادگاه ناشزه باشد یا تقاضای طلاق از سوی زوجه ارائه شود، معامله منفسخ میشود. البته مدت 10 سال از باب تمثیل بوده و این مدت میتواند کمتر یا بیشتر باشد. در خصوص اثر شرط فاسخ و پیش بینی سایر موارد احتمالی، نیاز به مشاوره حقوقی دارید.
3. انتخاب راهکار مورد نظر یا شناخت بیشتر از همسر آینده تان به خود شما بستگی دارد. درست انتخاب کنید تا گرفتار نشوید.

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.

لطفا کمی صبر کنید...