پرداخت مهریه

پرداخت مهریه

چه مهریه ای بهتر است در سند ازدواج قید شود؟

پرسش : با آقایی آشنا شدم و ایشان به خواستگاری من آمدند. موضوع بحث اینکه پدرم 135 عدد سکه تمام بهار آزادی و 6 دانگ خانه در تهران برای مهریه در نظر گرفتند و پدر ایشان با 3دانگ و خود ایشان با4دانگ موافقت کردند.آخرین جلسه خواستگاری واقعا برای من ناخوشایند بود. دقیقا مثل بنگاه معاملاتی شده بود و در نهایت سر 4دانگ توافق شد و موضوعی مطرح شد. با توجه به اینکه ایشان پایگاه اقتصادی قوی دارند و از خودشان منزلی ندارند و پدرشان حامی ایشان است. پدر ایشون فرمودند که اینطور نوشته شود که: به شرط استطاعت مالی، اگر ایشان منزلی تهیه کردند، در زمان سند زدن 4 دانگ به نام شما می کنند و ابهامی ایجاد شد که محضر ملکی که وجود خارجی ندارد را در سند ازدواج ثبت نمی کنند. مبحث بعدی اینکه بحث عندالاستطاعه بودن یا عند المطالبه بودن است که کدام در سند ازدواج قید شود که عقد از نظر شرعی و قانونی باطل نگردد.

پرداخت مهریه

بدون انحصار وراثت چگونه مهریه پرداخت کنم؟

پرسش: 14 سال پیش با همسرم ازدواج کردم و مهریه ایشان 500 سکه بهار آزادی بود که 250 عدد آن بر ذمه خودم و 250 عدد دیگر بر ذمه پدرم بوده است. اخیرا پدرم فوت نموده اند و تنها یک واحد آپارتمان با مالکیت پدرم از ایشان باقی مانده که ارزش ریالی آن کمتر از 250 سکه بهار آزادی است. سوال من اینجاست که اگر همسرم این ملک را به عنوان سهم مهریه خود از پدرم قبول داشته باشد آیا بدون انحصار وراثت امکان انتقال این ملک به نام همسرم به عنوان مهریه اش وجود دارد یا نه باید انحصار ورثه صورت گیرد. اگر امکانش وجود داره روش انجام این فرایند چگونه است؟

پرداخت مهریه

در خصوص مهریه ام تخلفی رخ داده؟

پرسش: مهرماه گذشته عقد کردم قرار مهریه بر این بود که سه دونگ آپارتمان مسکونی به نام من بشه به اضافه 110 سکه طلا و قرار شد سه دونگ دیگه آپارتمان به نام همسرم بشه. من و همسرم به همراه مادر شوهرم به اداره ثبت اسناد رفتیم مدارک رو امضا کردیم بعد مدتی مادرشوهرم به من اطلاع داد که سندهاتون اومده و به من نشون نداد میخواستم بدونم سند ملک رو به کسی غیر مالک تحویل میدن یانه؟ من چطور میتونم مطمئن بشم که سند به نام من هست یانه؟ در ضمن بعد اینکه عقدنامه رو تحویل گرفتیم دیدیم اسمی از خونه در مهریه نیومده و فقط سکه ذکر شده در صورتی که عاقد موقع قرائت مهریه خونه و سکه گفته. میخواستم بدونم این شرایط به ضرر من هست یا نه و اینکه آیا به نظر شما عاقد و یا در اداره ثبت تخلفی رخ داده؟ چون مادر شوهرم راضی به بنام زدن سند خونه نبودن.

پرداخت مهریه

وقتی مهریه ملک تعیین میشود

پرسش: پسری قصد ازدواج دارد.خانواده دختر شرطی گذاشته اند مبنی بر اینکه یک واحد آپارتمان به عنوان مهریه تعیین شود.سوالم این است که آیا میتوان طوری سند را تنظیم کرد که واحد در همان ابتدا به نام دختر نشود. مثلا طوری باشد که بعد از ازدواج اگر زوجین قصد متارکه داشتند، زن بتواند واحد را به مالکیت خود درآورد(در واقع مثل سکه.یعنی هروقت که مهریه را از زوج مطالبه کرد).در صورتی که این امکان وجود ندارد، راههای جلوگیری از کلاهبرداری چیست؟

پرداخت مهریه

مهریه رو سنگین بگیریم؟

پرسش : من 26 سالمه و دانشجوی دکتری هستم و خانواده از سطح متوسط رو به بالای جامعه هستند. از طرفی خانواده کیس ازدواج من نیز سطح مالی معقولی دارن. مشکلی که وجود داره این هست که خانواده من با مهریه سنگین مثل سکه به تعداد زیاد یا مسائل یه این شکل مخالف هستند اما اعتقاد دارند که دو دانگ خانه برای مهریه و به اصطلاح کمر بند ایمنی زندگی دختر لازم هستش. از طرفی، پسر و خانواده پسر نظرشون بر این هست که به نام زدن ملک قبل از ازدواج معنی نداره و پسر داراییش رو بعد از ازدواج به پای زن می ریزه. حالا سوال من این هست که من به چه طریقی می تونم ذهن این آقا رو برای بیان این مسئله آماده کنم و ایشون را آگاه کنم که بدون مشکلی پذیرای درخواست من باشند. اگر مخالفت کردند و به اصطلاح عام گفتند: همینی که هست، می خوای بخواه نمی خوای که هیچ من باید کوتاه بیام یا اینکه سر حرف پدر و مادرم بمونم.

پرداخت مهریه

بهترین مهریه کدام است؟

پرسش: من در شرف ازدواج هستم و در خصوص تعیین مهریه دچار سردرگمی شده ام.با توجه به اینکه همسر آینده اینجانب، کار آزاد دارد و اموالی به نام خودش خریداری نمی کند چون دائما در حال خرید و فروش و کار با پولش است و فیش حقوقی یا بیمه ندارد من نمی دانم مهریه را سکه بگذارم یا ملک یا قانون تقسیم اموال یا اینکه کلیه حقوق شامل حق طلاق محضری را بگیرم.در خصوص سکه و تقسیم اموال چون از نظر دادگاه بیکار و بدون دارایی محسوب می شوند احساس خطر می کنم و چون از نظر خانوادگی از سمت پدر و مادرم در صورت جدایی پشتوانه ای نخواهم داشت در مورد آینده ام نگرانم. خواهشمندم راهنماییم کنید.

بیشتر

آخرین بحث ها و نظرات

آموزشگاه سیماى ماندگار
مرسی بابت کلاس طراحی ناخن،واقعا ممنونم. مشغول به کار شدم و بسی...

پریروز

آتلیه عروس نکیسا
سلام ما ١٠ خرداد فرمالیته شمال داشتیم برامون بهترین روز رو رقم...

6 روز قبل

اسم عشقتون رو توی گوشی اتون چی سیو کردید ؟
من اسم رلمو فرشته سیبیلوم(Angel of my Sibeli:)🔗🤍) سیو کردم و...

11 روز قبل
لطفا کمی صبر کنید...