خانه‌تکانی از اتفاقات پر رنگی است که این روزها در خانه همه با آن درگیر هستند. خانم ها از آنجایی که بیشتر در آشپزخانه هستند و روزهای‌شان را آنجا سپری می کنند معمولا خانه تکانی را از آشپزخانه شروع می کنند. برای اینکه امسال آشپزخانه‌ تکانی متفاوتی داشته باشید با ما همراه شوید.

کابینت ها را خالی کنید
در قدم اول باید هر چیزی که در کابینت ها وجود دارد را خالی کنید و بیرون بیاورید تا برای شستن و گردگیری کردن آن هیچ چیزی از قلم نیفتد. بعد از اینکه کابینت ها را خالی کردید، داخل آنها را با جارو برقی تمیز کنید ودستمال بکشید. برای زیباتر شدن کابینت‌های‌تان کف آنها را با پارچه یا با پلاستیک‌های مخصوص این کار بپوشانید تا هر بار که در کابینت را باز می کنید از دیدن این منظره به وجد بیایید.
حالا که کارتان با فضای داخلی کابینت ها تمام شد، باید بروید سراغ فضای بیرونی کابینت ها. اگر درها و کناره‌های کابینت های شما چوبی هستند، آنها را با روغن مخصوص جلا دهید. اگر از ام دی اف قابل شستشو ساخته شده اند با کمی کف و پارچه آنها را بشویید. درهای کابینت‌ ها به دلیل چربی های گاز در طول سال حسابی کثیف می شوند و باید هر چند وقت یکبار آنها را تمیز کرد تا مشکلی پیش نیاید. البته روی هود را هم فراموش نکنید. ممکن است این قسمت خیلی به چشم نیاید اما برای حفظ تمیزی آشپزخانه‌ تان بهتر است آنجا با تمیز کنید و با خیال راحت در فضای آشپزخانه نفس بگشید.
ظروف شیشه‌ای را جایگزین کنید
یکی از اولین وسایلی که قرار است شسته شود و پاکیزگی‌اش هم حسابی به چشم می آید، ظروف حبوباتی است که معمولا در قفسه ها یا کابینت ها قرار می ‌گیرند. اگر تا الان از ظروف پلاستیکی استفاده می کردید، بهتر است امسال تمام آنها را با ظروف شیشه‌ای جایگزین کنید. این کار نه تنها به تمیزی کابینت شما کمک می کند و به آشپزخانه‌تان نمایی بهتر می دهد، باعث می شود حبوبات‌تان در طولانی مدت بوی حبوبات را به خودشان جذب نکنند.
اگر هم از ابتدا جای حبوبات‌تان شیشه‌ای بوده، کافیست مواد داخلش را خالی کنید و ظروف را با مایع ظرفشویی که کمی با آبلیمو قاطی شده است بشویید تا مثل روز اول شفاف و تمیز شود. یک پیشنهاد دیگر هم برای ظروف حبوبات‌تان داریم. بروید بازار پارچه و ربان هم رنگ ست آشپزخانه‌تان بخرید و درهای شیشه‌هایتان را با آنها تزئین کنید. نتیجه‌ی این کار هم شما را و هم تمام کسانی که به خانه‌تان می آیند را شگفت زده می کند.


کشوها را فراموش نکنید
اگر کارتان با کابینت ها تمام شد، بروید سراغ کشوها. داخل آنها را به همان شیوه که گفتیم تمیز کنید و کفش را بپوشانید و وسایل داخلش را بعد از شستشو و خشک کردن داخل آن بچینید. اگر کشوهای‌تان معمولا بهم ریخته است، از ظرف ها و سبدهای رنگی کوچک استفاده کنید و وسایل مختلف را داخل آنها فایل بندی کنید. این کار نه تنها کشوی شما را زیبا می کند، بلکه هر موقع که دل‌تان بخواهد می توانید هر چیزی که لازم است را به راحتی از توی کشو پیدا کنید.
وسایل آشپزخانه
بخارپز، آرام‌پز، غذاساز و ... چیزهایی هستند که در طول سال ممکن است خیلی از آنها استفاده نکنید اما این دلیل نمی‌شود نزدیک عید هم به سمت آنها نروید. برای نوروز امسال تمام ظروف آشپزخانه‌تان را از کابینت ها یا روی اپن به داخل سینک ظرفشویی ببرید و آنها مهمان یک تمیزی جذاب کنید. اگر وسایلی مانند مایکروفر، آرام‌پز، پلو‌پز و ... را روی اپن چیده‌اید پیشنهادمان این است که امسال آنها را از جلوی دید بردارید و به جایش سبدهای گل یا میوه‌های تزئینی روی اپن بگذارید و تفاوت را احساس کنید.
از نو بچینید
اگر در طول سال متوجه شده‌اید ظروف یا ادویه‌تان خیلی از دسترس دور است و هر بار عوض کردن جای این مواد را پشت گوش انداخته‌اید، بهتر است الان که در حال خانه تکانی هستید، چیزهایی که لازم است را دم دست‌تان قرار بدهید و سال بعدی را با خیال راحت به آشپزخانه‌تان برسید.
از دیوار کمک بگیرید
اگرآشپزخانه‌ی شما آن مقداری که دل‌خواه‌تان است کابینت ندارد، نگران نباشید. یک ایده‌ی جذاب برایتان داریم. با مقداری چوب و میخ و چکش برای خودتان قفسه بسازید. کافیست یک پایه‌ی آماده مخصوص که در همه‌ی ابزار فروش ها وجود دارند را به دیوار بکوبید و روی آن یک تکه چوب بیندازید. این قفسه ها به شما کمک زیادی می کنند و بهتری جا برای قرار دادن شیشه‌های حبوبات هستند. اگر دوست دارید روی قفسه‌هایتان را هم می توانید با پارچه بپوشایند و فضای آشپزخانه تان را حسابی عوض کنید. اگر امکان کار ندارید نگران نباشید، به دیواری که دارید و خیلی توی دید قرار ندارد مقداری قلاب بزنید و وسایلی که در کابینت جا نمی‌شوند را از آنجا آویزان کنید. ماهیتابه ها برای این دیوارها انتخاب مناسبی هستند.