انتخاب گل عروسی از بین هزاران گلی که وجود دارد کار دشواری است. تعدادی گل عروسی محبوب را اینجا آورده ایم تا از آن ها ایده بگیرید و بتوانید گل عروسی تان را راحت تر انتخاب کنید.

تصور کنید که وارد باغی پر از گل های تازه و شاداب شده اید. کدام ها را به عنوان گل عروسی و برای دسته گل تان انتخاب می کنید؟ گل های رایج؟ رنگارنگ؟ نایاب؟ خوشبو؟ بدون بو؟ انتخاب گل عروسی از بین هزاران گل کار دشواری است؟ برای اینکه بتوانید راحت تر در مورد انتخاب گل های دسته گل عروسی تان تصمیم بگیرید 10 گل عروسی فوق العاده محبوب را به شما معرفی می کنیم.

1- گل رز

گل رز که به عنوان نماد عشق و زیبایی در نظر گرفته می شود در بسیاری از داستان ها و افسانه ها وجود دارد. نویسنده و شاعران رمانتیک سالهاست که از این گل به عنوان استعاره ای برای احساس، زیبایی، علاقه و عشق حقیقی استفاده می کنند. گل رز ملکه گل عروسی هاست و هیچوقت یکنواخت نمی شود مخصوصا از نظر رنگ، گل رز هم تک رنگ است و هم دو رنگ، همچنین رزهای راه راه و رزهایی که فقط نوک گلبرگ هایشان رنگی است نیز وجود دارند. امروزه بیش از 3000 نوع گل رز پرورش داده می شود که اکثر آن ها در تمام فصول سال در دسترس هستند و قیمت شان هم مناسب است. 3 نوع گل رز هستند که بیشتر از انواع دیگر به عنوان گل عروسی استفاده می شوند: رز چای(رزهای کلاسیکی که به طور معمول در گلفروشی ها دیده می شوند)، رز اسپری(رزهایی خوشه ای هستند که در روی یک شاخه آن 4-5 غنچه وجود دارد)، رز باغی(انواع قدیمی و گران قیمت رزها هستند و بوی بسیار مطبوعی دارند).

2- گل لاله

اگرچه این گل بیشتر اوقات به هلند نسبت داده می شود ولی در واقع اصلیت آن ایرانی است. از آنجایی که گل لاله نشان دهنده «عشق سوزان» و «دوران خوشبختی» است می تواند گزینه خیلی خوبی برای گل عروسی باشد. تنوع رنگی این گل ها خیلی زیاد است، سفید، کِرِم، صورتی، زرد، هلویی و همچنین زرشکی، قرمز و بنفش. گل های لاله در تمام فصول سال موجود هستند و انواع رایج آن ها ارزان قیمت و انواع کمیاب آن ها کمی گران قیمت هستند. 3 گونه از لاله ها بیشتر به عنوان گل عروسی به کار می روند: لاله هلندی(در اکثر گل فروشی ها و باغ ها دیده می شود)، لاله فرانسوی(شیک و گران قیمت با ساقه بلند و گلبرگ های بزرگ)، لاله طوطی(با گلبرگ هایی پیچ خورده شبیه به پر طوطی).

3- موگه یا گل برف

موگه با داشتن گلچه های ناقوس شکلی که از ساقه ای نازک آویزان اند به «نردبانِ بهشت» معروف است. گل های کوچک آن عطری فوق العاده خوشبو و تازه دارند. در اساطیر اسنکاندیناوی این گل به اوستارا، الهه فصل بهار، نسبت داده می شود و اگرچه در این فصل از همیشه بیشتر است ولی در فصل های دیگر هم پیدا می شود. موگه از آن نوع گل عروسی های گران قیمت است، شاید یک دسته گل موگه رویای تان باشد ولی منطقی تر است که از تعداد کمی از آن ها برای خوش عطر کردن و زیباتر کردن دسته گل تان استفاده کنید. اکثر مردم با نوع سفید این گل ها آشنا هستند ولی این گل یک رنگ صورتی ملایم هم دارد که بسیار کمیاب است.

4- گل ادریسی

تعجبی ندارد که این گیاه با گلبرگ های زیاد و رنگ های تندش مثل صورتی، آبی، آلبالویی و بنفش نماد «غرور» است. یکی از انواع محبوب این گل از رنگ صورتی ملایم به آبی آسمانی تغییر رنگ می دهد و درجه این تغییر رنگ به میزان اسیدی بودن خاک آن بستگی دارد. یکی دو شاخه از این گل های قیمت مناسب و بدون بو کافی است تا دسته گل عروسی تان را پر کند. این گل که یکی از محبوب ترین گل عروسی هاست در رنگ های سفید، سبز، صورتی، آلبالویی و آبی یافت می شود.

5- گل صدتومانی

گل صدتومانی، سر بزرگ و پر از گلبرگ، عطر زیاد، و رنگ روشنی دارد. ولی با وجود چنین ظاهری لقب «خجالتی بودن» را به خود اختصاص داده است. این گل که هزاران سال است در آسیا رشد می کند در دو نوع اصلی یافت می شود: درختچه ای و علفی. دسته گلی که از گل های صد تومانی درست شده باشد فوق العاده زیبا می شود برای همین است که این گل یک نوع گل عروسی فوق العاده محبوب است. این گل گران قیمت از اواخر بهار تا اوایل تابستان موجود است پس حتما هنگام انتخاب دست گل عروسی تان آن را در نظر داشته باشید.

6- گل آلاله

اگر به دنبال گل عروسی ای هستید که از گل رز و گل صدتومانی ارزان تر باشد، این گل پرپشت و چندگلبرگی را امتحان کنید. این گل که اولین بار در قرن سیزدهم توسط غربی ها در شرق دور دیده شد روی ساقه اش چندین شکوفه دارد و شاخ و برگ اش سرخس مانند هستند. دادن گل آلاله به شریک ات در زبان گل ها به این معناست: «من شیفته زیبایی تو هستم». با این تفاسیر گل آلاله یک گل عروسی عالی است و در رنگ های متنوعی مانند سفید، زرد، نارنجی و صورتی دیده می شود. با توجه به تم عروسی تان می توانید از رنگ مناسب این گل برای دسته گل عروسی تان استفاده کنید.

7- گل یاسمن

گل یاسمن در زبان گل ها به معنی «خوشبختی بعد از ازدواج» است و همین امر این گل سفیدِ ظریف را به یک گل عروسی خیلی محبوب تبدیل می کند. دسته گلی که با گل های یاسمن درست شده است یکی از سنتی ترین دسته گل هایی است که یک عروس می تواند داشته باشد. این گل بوی ملایمی دارد، قیمت متوسطی دارد و در تمام فصول سال هم یافت می شود. 

8- گل نخود

گل نخود که نماد «لذت مداوم» است اولین بار در سال 1699 از سیسیل به انگلستان برده شد و انگلیسی ها از آن موقع به بعد عاشق و شیفته این گل ظریف و زیبا شدند. بوی شکلاتی و شکوفه های پریشان این گل آن را به یک گل عروسی محبوب برای دسته گل های عروس خانم ها و ساقدوش هایش کرده است. رنگ های گل نخود متنوع است و از سفید گرفته تا صورتی و بنفش تیره پبدا می شود، بوی شیرین و زیادی هم دارد.

9- گاردِنیا

گل گاردنیای زیبا که توسط برگ های نرم سبزِ تیره احاطه شده است، بوی گرم و سنگینی در فضا پراکنده می کند. همین بوی سرمست کننده بود که یک ناخدای انگلیسی که در سال 1754 به سمت آفریقای جنوبی می رفت را به خود جذب کرد و او را مجبور کرد که یکی از آن گل های بومی را به عنوان سوغاتی با خود به وطن ببرد. گادرنیا یک گل عروسی بسیار محبوب است که هم در دسته گل عروسی خیلی زیبا می شود و هم برای آرایش مو یک گل سر خوشبو و فوق العاده است. ولی خیلی مراقب باشید چون گلبرگ های سفید و ظریف گاردنیای گران قیمت ممکن است خیلی زود تغییر رنگ دهند. گاردنیا انواع مختلفی دارد برخی از آن ها گلبرگ های بزرگ دارند و برخی گلبرگ های کوچک.

10- گل شقایق نعمانی

این گل، یک گل عروسی خیلی عالی برای عروسی های مدرن است. مرکز این گل ها تیره رنگ و گلبرگ هایشان روشن است. گل های شقایق نعمانی سفید و قرمز روشن بهترین نوع برای دسته گل عروسی هستند. بهتر است آن ها را با شکوفه های گردتر و نرم تر مانند گل صدتومانی و آلاله در دسته گل عروسی تان قرار دهید تا ترکیب زیبایی ایجاد شود.

گل مورد علاقه شما برای روز عروسی کدام است؟