برای اینکه بتوانیم طرف مقابل را بسنجیم بهتر است حتما آزمایش های پیش از ازدواج را جدی بگیریم. آموزشهای پیش از ازدواج شما را برای زندگی مشترک آماده میکند.

اگه می خوای جشن عروسی توی باغ عروسی و خونوادگی برگزار کنی و یه عروسی شیک، کلیک کن.

آیا واقعا آموزش پیش از ازدواج، همان یک ساعت سخنرانی است که برای مجوز عقد و بعد از آزمایش خون در آن شلوغی ماستمالی می شود؟ تحقیق ها نشان می دهد شش ماه یا یکسال قبل از ازدواج بهترین موقع آموزش قبل از ازدواج است. در این کلاس ها بهتر است موارد زیر را یاد بگیرید.

خودش را بشناسد

انسان تا خودش را نشناسد چه طور می تواند برای زندگیش شریک بگیرد؟ به قول روان شناس ها خودشناسی مقدمه همه مهارت های زندگی است. البته خودشناسی حتما به این معنا نیست که آدم ویژگی های مثبت خودش را بشناسد. هم ویژگی های منفی و هم ویژگی های مثبت باید مورد تأکید قرار گیرد. مثلا سرسختی روان شناختی، عزت نفس و توافق پذیری سه ویژگی مثبت هستند و فرد را به طرف ازدواجی موفق سوق می دهند. در مقابل مشکلات روانی مثل افسردگی، اضطراب یا وسواس نقاطی منفی هستند که آدم باید در مورد خودش بداند و در حل آن ها بکوشد وگرنه زندگی مشترکش با مشکلاتی روبه رو خواهد شد.

از عادت های غلط دست بکشد

در این کلاس ها باید آموخت چگونه از زندگی با والدین چیزهای خوب را بیرون کشید و عادت های بد را کنار گذاشت. قرار است ما یک زندگی جدید با یک آدم جدید را تجربه کنیم و اشتباهات والدین هیچ کمکی به ما در حل مشکلات مان نمی کنند. البته عادت های غلط فقط ازخانه پدری نمی آیند. زندگی مجردی یا خوابگاه هم می توانند عادت های خیلی بدی به وجود بیاورند. عادت هایی که گاه برای زندگی زیر یک سقف مشکل ساز می شوند. کلاس های آموزش پیش از ازدواج باید روی این عادت های غلط تمرکز کرده و برای رفع شان چاره اندیشی کند.

انتظارات از زندگی واقع بینانه شود

همان طور که در بخش اول هم توضیح داده شد، در آموزش پیش از ازدواج باید تفکرات قالبی در مورد ازدواج کنار گذاشته و به فرد آموزش داده شود که نگاه واقع بینانه تری به زندگی زناشویی داشته باشد. متأسفانه بسیاری از ما در مورد ازدواج افسانه هایی در ذهن خودمان ساخته ایم که کاملاً غلط هستند و باید آن ها را اصلاح کرد.

 مهارت های ارتباطی آموخته شود

مهارت های زندگی مخصوصاً مهارت هایی که بیشتر با زندگی دو نفره در ارتباط است – مثلا مهارت گوش دادن، مهارت حل اختلاف یا مهارت درست درخواست کردن – یکی از مهم ترین چیزهایی است که در کلاس های آموزش پیش از ازدواج آموخته می شود. مهارت گوش دادن به زوجین می آموزد چگونه فعالانه به حرف های همسرشان گوش دهند طوری که همسرشان واقعا احساس کند، شنیده می شود.
مهارت حل اختلاف چگونه دعوا کردن با همسر را به ما می آموزد. این مهارت به ما می آموزد در دعوا با همسر از چه چیزهایی اجتناب کنیم و کدام کارها را انجام دهیم. ضمن این که فیصله دادن به دعوا هم در این مهارت مورد تأکید قرار می گیرد. مهارت درست درخواست کردن می تواند کمک کند بیاموزیم چگونه چیزی را که می خواهیم طوری با همسرمان مطرح کنیم که هم مهربانانه باشد و هم قاطعانه.

تفاوت های زن و مرد آموخته شود

یکی از مهم ترین چیزهایی که در کلاس های آموزش خانواده تأکید می شود این است که زن و مرد با هم تفاوت هایی دارند که فهم این تفاوت ها در زندگی زناشویی ضروری است. مخصوصاً در جامعه ی ما که هم مردان و هم زنان قبل از ازدواج محدودیت های زیادی برای شناخته جنس مخالف شان دارند. از جمله این تفاوت ها می توان به تفاوت زن و مرد در جهان بینی، در مقابله با استرس، در عاطفی بودن، در نگاه به رابطه جنسی و در کلی نگری و جزئی نگری اشاره کرد.

پیش از ازدواج چطور باید آمادگی لازم را برای زندگی مشترک پیدا کنید؟

اگه دوست داری یه جشن خونوادگی و شیک توی باغ تالار داشته باشی لیست کامل رو اینجا ببین.