اگر دنبال بهترین پیشنهادها برای چیدن یک سفره هفت سین ایده آل می گردید این پیشنهادها را از دست ندهید.

ظروف سفره هفت سین

برای این قسمت شما انتخاب‌های زیادی دارید از ظروف سفالی فیروزه‌ای گرفته تا کریستال های سنتی تا ظروف شیشه‌ای که بر روی آن‌ها با تکنیک «ویترای» تزیین شده است. پیشنهاد ما برای سفره‌های سنتی و کلاسیک استفاده از کریستال و ظروف شیشه‌ای با تکنیک ویترای و برای سفره‌های مدرن‌تر استفاده از ظروف لعاب‌دار و همچنین استفاده از ظروف چینی سفید رنگ است.

قبل از آنکه دنبال ظرف‌ بگردید، باید با خود در مورد اینکه برای سفره چه انتخابی خواهید داشت، کنار بیایید. اگر طرفدار سفره‌های کلاسیک هستید دنبال یک ترمه خوشرنگ بگردید. توجه داشته باشیدکه ترمه‌های سرمه دوزی شده بسیار گران‌قیمتند، به همین لحاظ سعی کنید از ترمه‌هایی استفاده کنید که بر روی آن‌ها سرمه‌دوزی انجام نگرفته‌ باشد.

توجه کنید اگر نمی‌خواهید وسایل هفت‌سین را روی یک سفره پهن کنید یا می‌خواهید تنها بر روی میز کوچک کنار هال وسایل را بگذارید حواس‌تان باشد که دیگر نیازی به ترمه ندارید، از طرفی دقت کنید که دیگر نمی‌توانید برای یک هفت سین مدرن، از ظروف سنتی استفاده کنید زیرا همخوانی در ترکیب اجزای هفت سین موجب زیبایی بیشتر آن خواهد شد.

سیر و سرکه، سنجند و سمنو 

مهمتر از مرغوبیت و کیفیت سیر، سنجد، سرکه، سماق و سمنویی که برای سفره انتخاب می‌کنید نحوه تزیین آن‌هاست. ‌ شما می‌توانید با سلیقه خودتان روی این اجزای سفره را تزیین کرده و این اجزاء را به سفره بیافزایید. در خاطر داشته باشید در این مورد زیبایی ظرف بیشتر از زیبایی خود اجزا سفره است. دقت کنید که سنبل سفره هفت‌ سین فراموش‌تان نشود. تنوع سنبل‌هایی که در بازارهای ایران یافت می‌شود بیشتر از حد تصور است پس نگران همخوانی رنگ سنبل‌تان با دیگر اجزای سفره هفت‌ سین‌تان نباشید.

باقی سفره هفت سین

از دیگر اجزای سفره هفت‌سین عید نوروز می‌توان به آب، آیینه، قرآن، ماهی، سکه و شمع و دیوان حافظ و تخم‌مرغ رنگ‌آمیزی شده اشاره کرد. یک سبد سیب و گذاشتن یک ساعت بر سر سفره نیز نشان از دقت شما به زمان و سلامتی و باروری دارد.

حالا نوبت اجرای قوی است

بعد از انجام همه این کارها و جمع‌آوری تک‌تک اجزاء این سفره نوبت به چیدمان سفره می‌رسد. توجه کنید این قسمت گرچه شاید بی‌اهمیت به نظر برسد اما مهمترین قسمت کار شما ویترین تمامی‌ زحمت‌هایی است که برای عید امسال کشیده‌اید.

جایی که می‌خواهید سفره را آنجا پهن کنید را انتخاب کنید؛ بهترین جا غالبا دور از میز نهارخوری و مبلمان پذیرایی است گوشه‌ای از حال یا پذیرایی بهترین جا برای سفره هفت‌ سین است تا مزاحمتی برای میهمانان ایجاد نکرده و خدایی نکرده بر اثر ضربه ناخواسته سفره هفت‌سین‌تان خراب نشود.

حالا اگر می‌خواهید سفره‌ای کلاسیک و سنتی داشته باشید، ترمه را روی میزی که از قبل برای این کار در نظرگرفته‌اید پهن کنید.

بعد از آن به نحوه چیدمان اجزاء سفره می‌رسید، معمولا آینه در ضلع بالایی سفره و قرآن در وسط روبه‌روی آینه قرار می‌گیرد. در کنار سمت چپ قرآن سبد سیب و در راست آن ماهی را قرار دهید، می‌توانید سکه‌ها را هم داخل تنگ ماهی بیاندازید. سیر و سرکه سنجد و سمنو و سنبل و ساعت و سماق را به صورت دایره‌ای یا چندضلعی بچنید، توجه کنید تمام اجزاء سفره با یک فاصله مشخص از هم و همچنین با زاویه‌ای معین قرارگرید. اگر برای این کار وسواس دارید از خط‌کش و نقاله یا زاویه‌سنج استفاده کنید.

دل تان هفت سین مدرن تر می خواهد؟

اگر مایل به داشتن سفره‌ای مدرن‌تر هستید می‌توانید از ظرف‌های چوبی و همچنین معرق‌های جدیدتر استفاده کنید. به جای استفاده از شمع‌های سنتی، از شمع‌های استوانه‌ای و شمع‌های وارمری استفاده کنید. یادتان باشد هرچه سفره شما شلوغ‌تر به نظر بیاید، هنر و سلیقه و زحمت شما کمتر به چشم میهمانان می‌آید، به همین خاطر بیشتر از استفاده از اجزاء سعی کنید سفره‌ای‌ خلوت و بدون المان‌های اضافی را بچینید.