وقتی خواستگار می آید از خودتان می پرسید چه چیزهایی او را یک خواستگار خوب میکند؟ آیا اصلا معیارهای یک خواستگار خوب را دارد؟ با شناخت معیارها کار انتخاب ساده تر میشود

برای بهترین شب زندگی یه آتلیه عکاسی خوب انتخاب کن.

دختر و پسر و خانواده‌های آنها باید از همان ابتدای آشنایی و شاید حتی در شب خواستگاری به نکته‌هایی توجه کنند و سوال‌هایی را از هم بپرسند. در این میان چند پیش‌شرط و معیار مهم‌تر از دیگر موارد است. البته میزان اهمیت آنها یکسان است و شماره‌گذاری آنها به معنای اولویت‌بندی نیست.

شباهت اقتصادی و فرهنگی را در نظر بگیرید

هر دو خانواده باید از نظر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در یک رده باشند؛ برای مثال طبقه آنها از نظر اقتصادی متوسط محسوب شود. اگر تفاوت فاحشی بین دو خانواده وجود داشته باشد، حتی اگر عضو یک خانواده یا یک قوم باشند، بهتر است با هم ازدواج نکنند. در این راستا پرسش‌ها و نکته‌های متداولی وجود دارند که دو خانواده می‌توانند از یکدیگر بپرسند یا به آنها توجه کنند؛ برای مثال شغل پدر و حدود درآمد او، شغل داماد و درآمد احتمالی او، محل قرار گرفتن خانه‌ دو طرف، وضعیت ظاهری خانه دختر و‌... همچنین یکی از راه‌هایی که در تشخیص تناسب فرهنگی دو خانواده به دختر و پسر کمک می‌کند این است که به نوع رابطه اعضای خانواده طرف مقابل با یکدیگر و نوع واکنش‌های آنها در برابر مسائل مختلف دقت کنند.

به ظاهر توجه کنید

توصیه می‌شود دختر و پسر از نظر ظاهری تا حدودی در یک سطح باشند؛ به این معنا که یکی از آنها خیلی زیبا و دیگری زشت یا یکی خیلی چاق و درشت هیکل و دیگری ضعیف و کوچک نباشد. البته مهم این است که دو طرف همدیگر را بپسندند و نظر دیگران در این میان مطرح نیست. گاهی دختر و پسر از نظر ظاهری با هم تفاوتی دارند که در عرف چندان پسندیده نیست؛ برای مثال قد دختر از قد پسر بلندتر است. در این شرایط هم خواست و تمایل دو طرف مهم است.

سلامت و بلوغ عاطفی را بسنجید

دختر و پسر باید به بلوغ روانی و پختگی عاطفی رسیده باشند. آنها باید از نظر روانی برای ازدواج آماده باشند. در این صورت دعوا، درگیری و قهر کمتری بین همسران رخ می‌دهد. در صورت بروز اختلاف‌ نظر نیز با یکدیگر گفتوگو می‌کنند.
یکی از مواردی که می‌تواند از درگیری بی‌دلیل بین همسران جلوگیری کند این است که از حساسیت‌های همدیگر آگاه باشند؛ برای مثال دختر و پسر می‌توانند از یکدیگر بپرسند: «چقدر برای تو مهم است روزهای خاص مانند تولد و سالگرد ازدواج را به یاد داشته باشم؟»، «اگر زمانی یادم نبود یا دیر به یادش افتادم خیلی ناراحت می‌شوی؟ عکس‌العمل تو چه خواهد بود؟»
آنها می‌توانند از همدیگر درباره حساسیت‌های و علاقه‌ها (مواردی که آنها را خوشحال یا عصبانی می‌کند)، میزان روابط اجتماعی، نوع رابطه با خانواده، علاقه به رفت‌وآمد با دوستان و اقوام و مواردی از این دست بپرسند.

تشابه ارزش‌های اخلاقی و مذهبی چقدر است؟

ارزش‌های اخلاقی و مذهبی دختر و پسری که می‌خواهند ازدواج کنند باید مشابه باشد. هر دوی آنها باید به ارزش‌هایی مانند راستگویی یا ظلم نکردن به دیگران، به یک ‌اندازه اعتقاد داشته باشند. چهارچوب اعتقادی و ایدئولوژیک آنها نیز باید مشابه باشد.
در این راستا دختر و پسر می‌توانند از یکدیگر مثلا درباره نوع پوشش خانم بپرسند؛ خانم تمایل دارد چه پوششی داشته باشد و آقا به چه پوششی اعتقاد دارد. چنین مسائلی باید از همان ابتدای آشنایی مشخص شود. افراد زیادی هستند که پیش از ازدواج درباره اعتقادات و حساسیت‌های این چنینی با هم گفت‌وگو نکرده‌اند و با خود گفته‌اند: «بعد از ازدواج اصلاحش می‌کنم» یا «او را تغییر می‌دهم». ولی بعد از ازدواج قرار نیست هیچ‌ یک از دو طرف تغییر کنند.

تناسب سطح تحصیلی مهم است

سطح تحصیلی دختر و پسر باید تناسب داشته باشد. اگر فاصله بین مدرک تحصیلی آنها زیاد باشد احتمال اینکه در زندگی مشترک دچار مشکل شوند وجود دارد؛ برای مثال در صورتی که یکی دکتری داشته باشد و دیگری دیپلم بهتر است ازدواج نکنند چرا که اختلاف سطح تحصیلی باعث می‌شود دو طرف همدیگر را درک نکنند. ضمن اینکه اگر سطح تحصیلات دختر بالاتر باشد، ممکن است مرد احساس حقارت کند.

اختلاف سنی متناسب باشد

دختر و پسر بهتر است اختلاف سنی فاحشی نداشته باشند. مناسب‌ترین حالت این است که پسر بین پنج تا هشت سال از دختر بزرگ‌تر باشد. البته بیان این نکته به این معنا نیست که حتما باید چنین شرایطی وجود داشته باشد. در صورتی که دو نفر با هم توافق داشته باشند این اختلاف می‌تواند کمتر باشد یا حتی دختر از پسر بزرگ‌تر باشد.

شاید معیارهای دیگری مانند پول و ثروت نیز از نظر شما جزو معیارهای یک خواستگار خوب است، در این صورت دلیل آن را بگویید. 

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.

همین حالا قیمت منو تالار رو درخواست کن و برای بازدید تالار دلخواهت هماهنگ کن.