در فرهنگ پارسی ، تخم مرغ نماد زایش و آغاز زندگانی جدید است. به همین خاطر است که با وجود اینکه تخم مرغ در سین های نوروزی سفره نوروزی ایرانیان نیست، جایگاه ویژه ای در سفره هفت سین دارد. اگر امسال ، نوعروسی هستید که هفت سین میچینیپد از این مدل ها، ایده بگیرید.

اگه می خوای جشن عروسی توی باغ عروسی و خونوادگی برگزار کنی و یه عروسی شیک، کلیک کن.

تخم مرغ در فرهنگ های مختلف

در اکثر فرهنگ های ملل، تخم مرغ نماد باروری و رستاخیز است. در فرهنگ کهن فارسی قبل از شروع فصل بهار و عید نوروز اعضای خانواده بخصوص کودکان دور هم می نشینند و تخم مرغ های سفره هفت سین را رنگ می کنند و آن را در کاسه ای سفالین قرار می دهند. مصریان در جشن نسیم شمال که یکی از روزهای ملی فصل بهار است تخم مرغ های رنگ شده را در سبدهای حصیری شان قرار داده و در مراسم به هم تعارف می کنند. مسیحیان نیز عید پاک به تزیین و رنگ کردن سفره هفت سین می پردازند و تخم مرغ نمادی از رستاخیز عیسی مسیح است. در میان تخم های پرندگان، تخم اردک و غاز و مرغ بخاطر پوسته محکم تر آن ها نسبت به باقی پرندگان، میان مردم محبوب تر است.

آماده کردن تخم مرغ برای رنگ آمیزی

مرسوم است که قبل از رنگ آمیزی و تزیین تخم مرغ، آن را می جوشانند تا سفت شود. اما باید توجه داشت که تخم مرغ جوشیده شده بعد از رنگ آمیزی و تزیین، قابل استفاده و خوردن نیست. چرا که رنگ های استفاده شده برای رنگ آمیزی از روزنه های پوسته وارد سفیده تخم مرغ شده و آن را رنگ می کنند. برای حل این مشکل می توانید از رنگ های قابل مصرف خوراکی و یا رنگ های طبیعی مثل لبو،زرشک، انار، جعفری، زعفران، کاکائو و ... استفاده کنید. در روش مرسوم دیگر، در سر و ته تخم مرغ سوراخ کوچکی ایجاد کرده و با دمیدن در یکی از آن ها، محتویات داخل تخم مرغ از آن خارج می شود. بدین ترتیب تخم مرغی سبک و قابل استفاده برای مدت زمانی طولانی تری خواهید داشت. اشکال این روش در شکننده بودن تخم مرغ است و مراقبت و حفاظت زیادی به هنگام رنگ آمیزی و تزیین می خواهد.

تزیین تخم مرغ با دستمال سفره

 دستمال های سفره استفاده شده را دور نریزید. می توانید با یک قیچی کوچک، اشکال متنوع یا گل های ریز آن ها را جدا کنید و با چسب مایع روی تخم مرغ خود بچسبانید.

تزیین تخم مرغ با پارچه سیلک

از پارچه یا لباس های سیلک طرح دار، برای تزیین تخم مرغ های نوروزی استفاده کنید. قبل از هر چیز مطمئن شوید که پارچه مورد استفاده تان 100 درصد سیلک باشد. لیبل روی روسری، کراوات، بلوز از جنس سیلک نشان دهنده درصد خالص سیلک آن با all silk نشان داده می شود. پارچه های سیلک را با دقت و محکم به دور تخم مرغ ببندید و سپس آن ها را داخل محلول آب جوش و یک چهارم پیمانه سرکه بیندازید. به تدریج رنگ و طرح پارچه مورد نظرتان روی سطح تخم مرغ نقش می بندد. بعد از 20 دقیقه تخم مرغ ها را برداشته و در حوله ای سرد قرار دهید تا خشک شود .بعد از اینکه تخم مرغ ها کاملا سرد شدند، می توانید پارچه دور آن ها را جدا کنید و از طرح جدید روی تخم مرغ ها لذت ببرید.

اگه دوست داری یه جشن خونوادگی و شیک توی باغ تالار داشته باشی لیست کامل رو اینجا ببین.

کیک های تخم مرغی خوشمزه

دل تان می خواهد تخم مرغ سفره عیدتان را به مهمان ها تعارف کنید؟ بعد از خارج کردن محتویات داخل تخم مرغ، مواد کیک را با قیف و ماسوره ای باریک داخل تخم مرغ تزریق کنید. دقت کنید که به اندازه نصف حجم داخل تخم مرغ، مواد کیک بریزید. سپس تخم مرغ ها را داخل فویل آلمینیوم پیچیده و داخل فر قرار دهید تا پخته شوند. بعد از پخت فویل را باز کرده و در سفره هفت سین قرار دهید. مطمئنا این تخم مرغ ها خوراکی لذیذی برای پذیرایی های عید شما هستند.

تخم مرغ کاموایی

برای داشتن تخم مرغ های کاموایی، محلولی از آب، یک چهارم پیمانه نشاسته و یک چهارم پیمانه آرد گندم تهیه کنید. بادکنک های کوچک را باد کرده و کاموا ها را دانه دانه داخل این محلول رقیق شده انداخته و دور باد کنکتان بپیچید. بادکنک را در جایی سرد و خشک قرار دهید تا کامواها خشک شوند. بعد از خشک شدن کامواها، با یک سوزن بادکنک را بترکانید و آن را از یکی از شیارهای مابین کامواها خارج کنید. به همین راحتی! تخم مرغ کاموایی شما آماده است.

طرح برگ روی تخم مرغ

گلبرگ و برگ گیاهان مورد علاقه تان، می تواند طرح مناسبی برای تخم مرغ سفره هفت سین شما باشد. برگ مورد نظر را با چسب نواری روی تخم مرغ بچسبانید و باقی تخم مرغ را رنگ آمیزی کنید. بعد از خشک شدن رنگ، چسب نواری را جدا کرده و برگ را از روی تخم مرغ بردارید.