قبل از ازدواج به اخلاق همسر آینده تان دقت کنید تا ببینید میزان خشم و عصبانیت او چقدر است. اگر خواستگارتان عصبی به نظر میرسد بد نیست امتحانش کنید.

بهترین تالار های عروسی رو در نوعروس ببین و قیمت بگیر.

در خواستگاری مشخص نمی شود و در طول شناخت پیش از ازدواج متوجه بعضی خصوصیات اخلاقی عجیب و غریب در فرد مقابل می شویم از جمله خشم و عصبانیت بی مورد. آیا می شود با اینگونه افراد زندگی مشترک خوبی داشت؟ پوریا پاکرو رواشناس، در این مورد شما ر اهنمایی می کند.

نشانه های خشم را پیدا کنید

یکی از توصیه های اصلی و اکید ما بعد از خواستگاری و قبل از ازدواج این است که حتما زمانی را برای شناخت هم قائل شوید و این زمان لزوما چند روز، یک هفته یا یک ماه نیست.
معمولا دوره شناخت را بین شش ماه تا یک سال پیشنهاد می کنیم زیرا رفتارهای مختلف و خاص افراد در طول زمان، بالاخره خودش را نشان می دهد. باید زمان قابل ملاحظه ای را با فرد بگذرانید، البته نه فقط با پیامک و تلفن بلکه بهتر است خانواده ها و دوستان دو طرف هم در موقعیت های مختلف با هم آشنا شوند. معمولا خشم یکسری آثار دارد؛ مثل اینکه فرد وقتی چیزی مطابق سلایق و عقایدش نباشد خیلی به هم می ریزد و برافروخته می شود، با فشار و حرص صحبت می کند و شما متوجه می شوید که انرژی منفی او در یک لحظه بالا می رود. معمولا افرادی که دچار پرخاشگری هستند از تن صدای بالایی برخوردارند و از کلمات پرخاشگرانه و توهین آمیز استفاده می کنند.
مثل زوجی که قبل از ازدواج چند جلسه ای برای مشاوره به من مراجعه کردند و آقا در تمام مدت برای توصیف شرایط کارش از کلمات توهین آمیز استفاده می کرد. بعد از چند جلسه متوجه شدم که او همیشه دچار خشم است و اگر این خشم هایش را حل نکند حتما در رابطه اش دچار مشکل خواهد شد.
به هر حال این افراد در طول زمان خودشان را نشان می دهند. افراد خشمگین ممکن است تا مدت طولانی بتوانند چهره خوبی از خود نشان دهند اما کمکم چهره واقعی شان آشکار می شود.

زندگی خوب با فرد پرخاشگر، میشود؟

اما اگر ازدواج کردید و دیدید همسرتان پرخاشگر است باید بدانید تغییر دادن طرف مقابل کار بسیار دشواری است مگر اینکه خودش بخواهد. اصولا آدمها تغییر نمی کنند مگر اینکه خودشان بخواهند.
اگر فرد پرخاشگر نخواهد تغییر کند کار خیلی دشوار خواهد بود. درحقیقت کسی که بخواهد با این فرد زندگی کند ابتدا باید تصمیم بگیرد که آیا می تواند با فردی که پرخاشگر است زندگی کند یا خیر؟
یعنی آیا رفتارهای پرخاشگرانه او آنقدر آسیب زننده است که تصمیم به جدایی بگیرد یا نه؟ اگر می خواهد زندگی کند که باید او را همانطور که هست، بپذیرد. در حقیقت اینجا جز پذیرش طرف مقابل هیچ چاره ای ندارد و باید روی آرام سازی خودش کار کند.
اما فرض بر اینکه آن فرد پرخاشگر می خواهد تغییر کند، ضمن اینکه باید یکسری مهارت های مدیریت خشم را بیاموزد، خانواده هم می تواند خیلی کمک کننده باشد.

خط قرمزهای خواستگار پرخاشگر

معمولا افرادی که پرخاشگرند، افراد حساسی هستند و چون دارند در دنیای درونشان با خودشان خشم را تجربه می کنند دیگر تحمل شان تمام می شود و آن را به بیرون می ریزند؛ یعنی ما هر چیزی را که در درون داریم به بیرون نشان می دهیم. من اگر در درونم با خودم سرزنشگرانه و توهین آمیز برخورد کنم طبیعتا با دیگران نیز همینطور خواهم بود. معمولا افراد خشمگین رابطه عمیق و زیبایی با خودشان ندارند. خود را خیلی دوست ندارند. حالا اطرافیان وقتی این را بدانند می توانند کمک کنند تا این جایگاه خالی و خلأ عشق برای آنها پر شود.

با فرد پرخاشگر ازدواج نکنید، مگر...

در مورد ازدواج همیشه باید شناخت و آگاهی ما نسبت به فرد مقابل در رابطه اش با ما یک قدم جلوتر باشد. در روانشناسی نیز یک اصل است که احساس محوری یکی از خطاهای ذهنی است. افراد احساس محور معمولا تصمیماتی می گیرند که بعدها دچار ناکامی و پشیمانی شده و متوجه می شوند که تصمیماتشان اشتباه بوده و چه بسا همین عامل می تواند باعث افسردگی شود. وقتی در سنجش شخصیت طرف مقابل که یکی از ملاک های اصلی است پرخاشگری را مشاهده کنیم و در مقابل او یک فرد آرام قرار بگیرد اتفاقی که بین این دو می افتد، این است که فرد پرخاشگر معمولا حاکم بر فرد آرام خواهد شد. با این شرایط پیشنهاد ما این است که ازدواج صورت نگیرد مگر اینکه فرد پرخاشگر روی خشم خود کار کند.

نظر شما چیست؟ فکر میکنید بتوان با فرد پرخاشگر و عصبی زندگی مشترک را آغاز کرد؟

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.

همین حالا از بهترین آتلیه های عروس تهران درخواست قیمت کن.